3 tekerli melez: Peugeot Hybrid Evolution 3!

Peugeot Hybrid Evolution 3
Üç ve Fransız üretici tekerlek hibrit scooter Gönderen
YazdırBir arkadaşına gönderComments (0)  .Fotoğraflar
.Için şimdi Hybrid3 Evrim Peugeot Ayrıca yalnızca bir kavram ama prototip ve gelişme seviyesine oldukça, o kadar ki 2011 yılında pazar için son sürümü sunulan olabileceğini ileri düzeydedir.
Neredeyse iki tekerlek için pratik ve güvenli bir teşekkür gibi üç-wheel driveGüçlü bir araçtır (49 hp), Çok amaçlı ve çevre çünkü döngüsü sırasında CO2 sadece 48 g / km gönderir normalize ortadan elektrik modu ile hibrid teknolojisi.
Özel formu sayesinde ve yapı evren ve scooter araba arasında konumlandırılmış. HYbrid3 Evolution çatı olmadan kavramının bir varyasyonu HYbrid3 kompresör Paris Motor Show 2008 yılında, yani birkaç potansiyel müşterilerin beklentilerini karşılamak için hayali bir çizgi içinde kayıt yaptıran sundu.
Her iki ayında ön direksiyon ve sürüş bir elektrik motoru üzerinde arka Sürüş sırasında bir monte yanmalı motor supercharged. 82 cm genişliğinde bir iki tekerlekli aynı boyutları ile kent trafiği içine sığabilecek. Ön tasarlanmıştır deforme paralelkenar bağlantı (böylelikle tekerlekler eğme) ile süspansiyon ve enine nemli. Tüm yapı Direksiyon / dingil yastıklama çok tekerleklerin hub ve ayrıca teşekkür yakın konumlandırılmış borulu Aracın ağırlık merkezi düşük çok düşük.
Fren sistemi Tam ve kilitlenmeyi önleyici (PBS + ABS) ve üç büyük çaplı diskler sırasında önceki yavaşlama pilleri şarj etmek için enerji geri elektrik motorları yardımıyla havalandırılmış ile çalışır. Bir sistem ancak aynı zamanda çok etkili değil durdurma etkiliİndirimli% 30 oranında bir scooter için frenleri klasik iki tekerlekli karşılaştırıldı.
Peugeot tasarımcıları taktığı bu özelliklerine dayanarak agresif ve ileri. Ön optik split hakim ve ışıkları iki satır ve eğimli ön cam yapılmış değil bu nedenle bir çok resmi araç boyunca dinamik vermek perdeli olduğunu. Güzel 5-tekerlekleri konuştu ortak görünümünü daha önce “bir eleman ile faired bir araba ve sahip olduğu tam hat sorunsuz entegre. Ince geri, “kuyruk” yüksek sayesinde ve agresif yan delikleri, ile karakterizedir oldukça düşük bakimi Her iki pilot yolcu avantajları olduğu gibi aynı seviyede konfor açısından her ikisi için de bir seyahat.
ll yanmalı motor 300 cc tek silindirli benzinli arka tekerlek üzerinde hareket) sayesinde bir çıkış bir 500 cc (41 beygir karşılaştırılabilir üretir volumetrik kompresör AşırıKirletici emisyonlarının azalmasına katkıda bulunmak.
İki ön elektrik motoru bir güç var 3 kW herBir de Operated Lityum iyon pil ve yavaşlama ve frenleme sırasında enerji geri kazanım sistemi gelen şarj edilebilir. Ve ön ve aracın arka arasında tamamen elektronik olarak yönetilen, çünkü hiçbir mekanik tahrik olduğunu.
HYbrid3 Evolution üç durumlarda işleyebilir: Sadece Elektrik (düşük hız ve 10 km menzile sahip yavaşlama at), çıkış yapan sadece Termal (sabit hız); melez (termal ve kombine elektrik). İkinci modunda üç tekerlekli bir itici güç sağlanan o zaman koşullar yapışması veya sabit ivme altında gerektirir etkinleştirilir. Bu özellikler, Satelis Peugeot 500 CC örneğin faydalar ivme ve kurtarma eşdeğer, üretir.
Ama değil. 3 Hybrid Evolution Ayrıca bir sistem Stop & Start yanmalı motor da yakıt tüketimi ve emisyonlar, özellikle trafik özellikle ağır açısından avantajları ile örneğin trafik ışıklarında durur sırasında ve zaman araç elektrik modunda çalışır zaman gerekli değildir sevk kapanır,,. Veri ve tüketim açısından özellikle ilginç: normalize döngüsü HYbrid3 Evolution sadece 2 l/100 km almak alabilirsiniz Sadece 48g/km yayan CO2.
Stand Peugeot Motocycles de olduğu Hall 6 EICMA 2009, Milano’s Salone del motosiklet.

peugeot-hybrid-3-evolution-eicma-2009_6

Peugeot Hybrid Evolution 3, 2011 yılında piyasaya çıkması planlanan bir prototip. Üç tekerlekli motosiklet 49 bg. güçünde ve sadece kilometrde 48 g. CO2 salınımı oranına sahip. Araç 300cc.lik içten yanmalı benzinli bir motorun yanı sıra 3kw. lık elektrik motoruna da sahip bir melez.

3 tekerlekli araç virajlarda aktif süspansiyon sistemi ile normal bir motosiklet gibi yatarak güvenle yol alabiliyor ve ön taraftaki yan yana duran bu iki tekerleğe rağmen 82 cm. genişliği ile şehir içinde kolaylıkla süzülebiliyor.

Fren sistemi kilitlenmeyi önleyici PBS + ABS sistemleriyle birlikte ve üç adet büyük çaplı diskler ile frenleme sırasında pilleri şarj etmek için enerji geri elektrik motorlarına sahip.

HYbrid3 Evolution üç durumlarda işleyebilir: Sadece Elektrik (düşük hız ve 10 km menzile sahip ), sadece içten yanmalı motor ve üçüncü olarak da iki motor birden melez yapı. Araç kırmızı ışıklarda dururken bile çalışan motoru sayesinde pillerini şarj etmeye devam eder ve bu sayede 100 km.de 2 lt. benzin yakarak yol alabilirsiniz.

Araç yapı olarak önden bir ATV görümüne, arkadan ise bir scooter görünüme sahip. Sele yüksekliği de oldukça alçak bir araç, sanki bir chopper kullanıyor gibi. Durduğunuz zaman ayağınızı denge için indirmek zorunda olmadığınız için bunlar konforu arttıran ve aracın ağırlık merkezini aşağıya çeken olumlu değişikler.

Kaynak: www.omnimoto.it

Etiketler:

“3 tekerli melez: Peugeot Hybrid Evolution 3!” için 3 Yorum

  1. [...] mini otomobilleri haricinde motosiklet sektöründe scooterlar ile yaptığı işi 3 tekerlekli Hybrid Evolution 3 modeliyle ortaya koyuyor. İki tekerlerden çekinen ama onların avantajlarından faydalanmak [...]

  2. battal diyor ki:

    neden fiatı yok.ben engelli biriyim ötv,kdv den muafım.sonuç olarak fiatı nedir bilmek istiyorum.yarımcı olursanız sevinirim. 05532273909

  3. Burak diyor ki:

    Burası bir tasarım blogu satış ve fiyat bilgileriyle ilgilenmiyoruz, modellerin/tasarımların satılıp satılmadığını ve fiyatlarının ne olduğunu takip etmiyoruz ne yazık ki. Fakat sizin için 1-2 arama yapınca bu modelin satışta olduğunu buldum. ve buradan fiyatlarına ulaşabilirsiniz: http://www.luk.com.tr/fiyatlistesi.php

Yorum yapın